„Baterel și lumea Non-e”


„Baterel și lumea Non-e” – ediția a VI-a a campaniei naționale de conștientizare, responsabilitate socială și colectare selectivă

Semestrul al II-lea, anul școlar 2016 – 2017

Programul „Baterel și lumea Non-E” are ca obiectiv principal implementarea unui program de conștientizare și responsabilizare socială a elevilor, privind colectarea selectivă și reciclarea bateriilor, acumulatorilor și altor deșeuri electrice (televizoare, monitoare, frigidere, etc).

Toate aceste deșeuri conțin materiale valoroase pentru industria electronică și electrotehnică, dar poluante pentru organisme și mediul lor înconjurător: plumb, crom, mercur, cupru, aluminiu, cadmiu, litiu, aur, fier, plastic. De asemenea, reciclarea lor protejează resursele naturale de minereuri și duce la un consum mai scăzut de energie decât obținerea lor din minereuri.