Târgul de Mărțișor 2018


26-27 Februarie 2018

Mărțișorul este un simbol al primăverii. Prima zi a lunii martie este sărbătoarea Mărţişorului. El este reprezentat de un şnur bicolor, care adună zilele, săptămânile şi lunile anului în două anotimpuri, iarnă şi vară, făcut cadou la 1 Martie, ziua Dochiei, străvechi început de an agrar.

Astăzi, mărţişorul confecţionat din două fire colorate alb şi roşu, de care se prinde un obiect artizanal, este dăruit fetelor şi femeilor care îl poartă agăţat în piept una sau mai multe zile.

Elevii au confecționat cu bucurie mărțișoare pentru a întâmpina cum se cuvine primăvara. Mărțișoarele au fost adunate într-o expoziție cu vânzare pentru copii și părinți (26-27.02.2018), iar fondurile strânse vor fi folosite pentru achiziționarea de material didactic de către Asociația de părinți a școlii noastre.